من مجید خراطها هستم،

اولين گفتگوی رسمی «مجيد خراطها» :

من مجید خراطها هستم، با سبک، ایده ها و سیاست کاری خودم

مجید خراطها

بیر صدا – آلبوم مجيد خراطها سرانجام بعد از سالها مجوز رسمي دفتر موسيقي وزارت ارشاد را گرفت تا دوستداران اين خواننده براي انتشار آلبوم او لحظه شماري كنند. ‌اين خواننده كه با آثار حسي و عاشقانه اش خيلي زود توانست در دل مخاطبان موسيقي زير زميني جا باز كند، بالاخره توانست مجوز آثارش را بگيرد و وارد چرخه رسمي بازار موسيقي كشور شود. ظهر ديروز دقايقي را با اين خواننده همكلام شديم كه بخش هايي از صحبت هاي او را مي خوانيد:

  • چرا انقدر دیر؟ کسانی که کارشان را همزمان با تو در موسیقی زیرزمینی شروع کرده بودند، حالا بازار آلبوم و کنسرت هایشان داغ داغ است.

متاسفانه برخي اتفاقات ناگوار در توليد آلبومم رخ داد كه چند قطعه از آلبوم«حلقه» به بي معرفتي برخي دوستان روي اينترنت رفت و ما هم بخاطر همين ماجرا مجبور شديم تغييراتي را در اين اثر انجام دهيم و اصلا قرار نيست با اين اسم آلبوم وارد بازار موسيقي كشور شود. چون قطعه «حلقه» لو رفت و به گوش مردم رسيد و همين باعث شد كه ما تغييرات اساسي را در اين اثر انجام بدهيم.
 

  • پس اسم آلبوم جدیدت چیست؟

اسم آلبوم را به «ديگه ميرم» تغيير داديم كه شامل 14 قطعه است. 7 قطعه بازسازي قطعات پرخاطره و قديمي، و 7 قطعه جديد كه البته در بحث تنظيم ها بسيار جدي روي آنها كار كرده ايم.
 

  • سوال اول من را جواب ندادی!

شايد آگاه نبودن من از روال ارائه رسمي آثارم بود كه باعث شد انتشار نخستين آلبوم رسمي ام انقدر با تاخير رو به رو شود. مطمئنا اگر من بااين روال زودتر آشنا مي شدم، خيلي وقت پيش ها آلبومم در بازار بود.

  • اما ظاهرا طرفداران زیادی داری. چند روز پیش خبر کوتاهی از تو در سایت منتشر شد که بیشترین بازدید هفته های اخیر را در سایت داشت . این ارتباط تنگاتنگ تو با طرفدارانت چطور ایجاد شده؟

من آثارم را از طريق سايت ام منتشر مي كردم و همين طور گستردگي انتشار آنها و استقبال بيشتر و بيشتر شد تا دلگرمي من هم بيشتر شود. برخي آثارم را هم دوستان و دور و بري هايم منتشر كردند تا اوضاع جدي تر شود. اما در واقع من خودم را يك شاعر و نوازنده مي دانم تا خواننده.

  • تو خواننده ای هستی که در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی به تو لقب «سلطان احساس » را داده اند. نظرت چیست؟

دوستدرانم لطف دارند و بخاطر همين مساله دو قطعه «مسافر» و «خدانگهدار» كه به نوعي خاطره انگيز ترين قطعات من بوده را هم در آلبوم گنجانده ام. اين قطعات براي آنهايي ست كه در همه اين سالها پيگير آثار من بودند.

  • خواننده های زیادی از چرخه موسیقی زیر زمینی به بازار رسمی بازار موسیقی کشور ملحق شده اند. محسن یگانه، محسن چاوشی، رضا صادقی، بنیامین و خیلی های دیگر. ولی خیلی ها اعتقاد دارند که رسمی شدن و مجاز شدن آنها به نوعی باعث پاستوریزه شدن آثارشان شده. سوالم از تو این است که اولا این موضوع را قبول داری و ثانیا تو هم قرار است رویه کاری ات به همین شکل تغییر کند؟

ببین قطعا این طور نیست. یعنی من به صرف مجوز گرفتن هرگز حاضر نشده ام که از فضاهایی که تا به حال درآنها بوده ام بیرون بیایم و سانسور و خط قرمزی را در کارهایم وارد کنم. من سبک خودم را دارم و به آن وفادار خواهم ماند. در مورد بقیه دوستان هم هیچ نظری ندارم!

  • موسیقی پاپ ایران درصد بالایی از موفقیت و شور و هیجان این روزهایش را مدیون موسیقی زیرزمینی است که محصولاتش حالا ستاره های بازار رسمی ایران هستند. هر کدام از این ستاره های کنونی هم مسیری را برای خود انتخاب کردند و با آن پیش رفتند. چاوشی برای همیشه مخفی ماند، یگانه با حاشیه سازی و جنجال پیش رفت، صادقی خوش اخلاق ماند و با معرفت اش جلو آمد و بنیامین هم با هوش ذاتی اش. تو پیرو مسلک کدامیک از این چهره ها خواهی شد؟ شاید هم مسییر جدایی داری؟

شک نکن به اینکه من پیرو کسی نبوده و نخواهم بود. این آقایونی که می گویی همه شان طرز فکر و ایده های خودشان را دارند من هم برایشان احترام قائل ام. اما من مجید خراطها هستم. با سبک، ایده ها و سیاست کاری خودم. قرار نیست پیرو کس خاصی باشم.

  • اولین کنسرت مجید خراطها که قرار نیست پیرو کسی باشد چه زمانی روی صحنه خواهد رفت؟

من تجربه كنسرت رسمي را در ايران داشتم ولي اجراي بعد از آلبوم برايم خيلي مهم است و در حال برنامه ريزي براي آن هستيم. در صورت قطعي شدن آن تاريخ و زمان را در اختيار رسانه ها قرار خواهيم داد.

  • در این سالها آلبومی بوده که دوستش داشته باشی و از آن تاثیر بگیری؟

همه آلبوم هاي بزرگان موسيقي را پيگيري كرده ام ولي هميشه سعي كرده ام خودم باشم و سبک خاص خودم را پيگيري كنم. با نهايت احترام به همه بزرگان موسيقي،‌هيچوقت دنباله رو كسي نبوده و نخواهم بود.

منبع : موسیقی ما

باز نشر:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *