اهورا ایمان : فضای موسیقی این روز‌ها آلوده است

نظرات اهورا ایمان درباره ترانه و موسیقی امروز ایران؛
فضای موسیقی این روز‌ها آلوده است

اهورا ایمان


– اهورا ایمان با بیان اینکه با بیان اینکه موسیقی خوب و فاخر بر مبنای تصویر و کلیپ و کنسرت معنا نمی‌شود، گفت: متاسفانه در این شرایط ظاهرا برعکس است و موسیقی، چیزی تعریف شده از مجموعه‌ای از تصویر، کلیپ و کنسرت پایه ریزی شده است.

وی افزود: موسیقی امروزه موسیقی‌ای است که بیشتر به بحث مارکتینگ و در آمدزایی می‌اندیشد و متمایل به بازار اقتصادی است و آنچه وارد بازار موسیقی می‌شود، صرفا خوبی نیست. متاسفانه باید بگویم که فضای موسیقی این روز‌ها آلوده است. گاهی نیز موسیقی‌هایی که از فیلتر ارشاد گذشته‌اند و حتی مجوز نیز دارند، اصلا موسیقی نیستند که آدم بخواهد برای لحظه‌ای روی این موضوع تمرکز کند که این موسیقی ترانه‌ای فاخر دارد و حاوی پیام موسیقایی خوب است و پشت آن یک تفکر وجود دارد.

این ترانه سرا در ادامه متذکر شد: موسیقی‌ای که فقط برای کنسرت ساخته شود و فقط می‌آید که در برهه‌ای منجر به سرو صدا شود، مسلما حرف جدی‌ای نخواهد داشت و نهایتا صدهزار نسخه از آن می‌فروشد. کسی به دنبال موسیقی جدی نیست که به دنیال آن در پی یک ترانه جدی و موسیقی خوب باشد. به همین دلیل است که این روزهای موسیقی را من و امثال من بی‌کار هستیم و کمتر کار به بازار می‌فرستیم. متاسفانه کاری که جدی باشد و از سوی یک خواننده و یا آهنگساز جدی پیشنهاد شود، در این مدت کمتر بوده است.

ایمان خاطر نشان کرد: شاید خیلی از دوستان ترانه سرا بخواهند فضاهایی که غیر جدی هستند را نیز تجربه کنند، ولی من در چنین شرایطی ترجیح می‌دهم با هر کسی کار نکنم و با خواننده‌ها و آهنگساز‌ها همکاری نکنم. شاید اگر شرایط بهتر شود با دوستان خوب همکاری خود را ادامه بدهم اما با توجه به شرایطموسیقی فکر نمی‌کنم تا مدتی بشود این کار را کرد و به جامعه موسیقی نزدیک شد.

ایمان درباره ترانه سرا و ترانه سرایی تاکید کرد: متأسفانه ترانه امروز از شاعرانگی زیادی برخوردار نیست و بیشتر محصور در ملودی و رعایت سلیقه مخاطب است. درسرودن ترانه بیشتر دوستان متاسفانه به این فکر می‌کنند که از واگذار کردن یک ترانه سود اقتصادی بیشتری کنند. این در حالی است که ترانه امروزبه اندیشه و اندیشه‌ورزی احتیاج دارد، تا بتواند مخاطبان جدی داشته باشد و تاثیر جدی‌تری بر جامعه بگذارد. این هدف بعیدی نیست، زیرا که پیشینه ترانه ایران دارای این ویژگی بوده‌ است. امیدورام به چنین جایگاهی در ترانه برسیم.

منبع:

باز نشر :

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *